Ile zarabia groomer?

Zarobki groomera po kursie groomerskim kształtują się w zakresie od minimalnej krajowej do 10.000 zł na rękę miesięcznie. Skąd taka różnica? W tym artykule wyjaśnię, co wpływa na zarobki fryzjera dla psów. Oto przykłady trzech nieistniejących groomerów: Ani Początkującej, Maćka Samozatrudnionego i Adama Przedsiębiorczego.

Ania Groomerka

Ile zarabia groomerka Ania Początkująca

Ania niedawno ukończyła kurs groomerski. Marzy o własnym salonie groomerskim, ale nie ma jeszcze wystarczających oszczędności, aby taki otworzyć. Szukała pracy, jako fryzjerka dla psów. Odezwała się do zaprzyjaźnionego groomera z większego miasta. Wie, że bardzo dobrze mu się powodzi i nie jest w stanie obsłużyć wszystkich klientów. Najbliższe wolne terminy na strzyżenie ma dopiero za 3 miesiące. Jego stali klienci nie chcą tyle czekać i umawiają się u konkurencji. Ania zaproponowała, że mu pomoże. Na jakie zarobki może liczyć groomer na umowie o pracę?

Umówili się na 2000 zł netto. Dzięki temu Ania nie ponosi żadnych kosztów prowadzenia salonu, Nie musi też się martwić o brak psów, a jej znajomy może umawiać klientów dla Ani na terminy, które im pasują. Znajomy zwiększył przychody o 30%. Ania zdobędzie niezbędne doświadczenie w zawodzie i będzie pracować u znajomego dopóki nie uzbiera pieniędzy na otworzenie własnego salonu. Wówczas planuje zaproponować znajomemu umowę na pół etatu, póki jej salon nie będzie miał tylu stałych klientów, aby mogła się z niego samodzielnie utrzymać.

Maciek Groomer

Ile zarabia groomer Maciek Samozatrudniony

Maciek od 3 lat prowadzi swój salon strzyżenia psów w małym mieście powiatowym. Codziennie od poniedziałku do soboty strzyże 3 psy. Za każdego otrzymuje średnio 100 zł. Dodatkowo prowadzi sprzedaż psich przysmaków i kosmetyków, na których zarabia dodatkowo około 30 zł dziennie po odjęciu kosztów zakupu. Policzmy jaki jest dochód netto Maćka, czyli ile groomer na samozatrudnieniu zarabia na rękę.

Przychód tygodniowy = 330 zł * 6 dni w tygodniu * 4 tygodnie w miesiącu = 7920 zł.
Koszty = czynsz i media 1500 zł + ZUS 1400 zł + pozostałe koszty 200 zł = 3100 zł
Dochód = 7920 zł – 3100 zł = 4820 zł
Podatek = 17% * 4820 zł = 819 zł

Dochód po opodatkowaniu = 4820 – 819 = 4000 zł

Aby zarobić więcej Maciek mógłby poszukać lokalu o mniejszym czynszu lub zwiększyć swoje ceny. 

Adam Groomer

Ile zarabia groomer Adam Przedsiębiorczy

Adam jest zawodowym groomerem od ponad 10 lat. W siódmym roku swojej działalności otworzył drugi salon strzyżenia psów, a rok później trzeci. W obu salonach zatrudnia po jednym pracowniku. Średnio każdy salon generuje  9 500 zł przychodu miesięcznie. Policzmy, ile sieć tych salonów fryzjerskich dla psów pozwala zarobić jej właścicielowi.

Przychód =  9 500 zł * 3 = 28 500 zł
Koszty = czynsze i media 6 000 zł + ZUS 1 400 zł + pracownicy 7 500 zł + pozostałe koszty 600 zł = 15 500 zł
Dochód = 28 500 zł – 15 500 zł = 13 000 zł
Podatek = 19% * 13 000 zł =  2470 zł

Dochód po opodatkowaniu = 13 000 zł – 2 470 zł = 10 530 zł

Przykład Adama jest raczej typowy dla dużych miast i choć jego zarobki są największe, to są również obarczone największym ryzykiem, ponieważ jest on w dużym stopniu zależny od swoich pracowników, więc każda choroba, urlop czy wypowiedzenie umowy o pracę tymczasowo obniża znacznie jego dochód. 

Co wpływa na to ile zarabia fryzjer dla psów?

Jak widać na powyższych przykładach na to, ile zarabia groomer wpływają nie tylko doświadczenie, ale także koszty prowadzenia salonu, ceny, liczba klientów czy liczba dni pracujących w tygodniu. W przypadku Maćka Samozatrudnionego skrócenie tygodnia pracy z 6 do 5 dni może spowodować spadek dochodu nawet o 1000 zł, ponieważ koszty stałe jak ZUS czy czynsz są niezależne od liczby pracujących dni. Można powiedzieć, że przez pierwsze kilka dni tygodnia Maciek pracuje na pokrycie kosztów, a każdy następny dzień jest dopiero jego zarobkiem. 

Zarobki zdecydowanej większości groomerów są zbliżone do zarobków Maćka. Bardzo mało groomerów pracuje na umowę o pracę ze względu na ryzyko jakie się z tym wiąże dla pracodawcy. Jeśli myślisz o zawodzie fryzjera psów, powinieneś iść w kierunku stworzenia własnego salonu. Zapraszamy do poznania naszej oferty w tym zakresie.

Ile zarabia groomer?

2 myśli na “Ile zarabia groomer?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry