Jak wybrać kurs groomerski

Wybranie odpowiedniego kursu fryzjera dla zwierząt to nie lada wyzwanie. Obecnie nie ma żadnych konkretnych wymagań co do tego, kto może prowadzić kurs groomerski. Łatwo znaleźć osobę niekompetentną, która chce na nowicjuszu zarobić, a nie jest w stanie przekazać mu odpowiedniej wiedzy. 

kurs groomerski

Odpowiedni szkoleniowiec

Przede wszystkim powinna to być osoba, której salon odpowiednio prosperuje i nie ma wolnych terminów z dnia na dzień. To prosty wyznacznik, który pozwala kursantowi stwierdzić, czy dany groomer cieszy się popularnością oraz czy jego cięcie znajduje upodobanie wśród klientów.

Łatwo znaleźć groomerów, którzy mają wieloletnie doświadczenie, ale niezbyt dużo klientów. Nie są profesjonalistami w swoim fachu, ponieważ przez te 9 lat się nie rozwijali. Groomer, który zrobił wiele kursów z różnego rodzaju cięć, ale ma mniejsze doświadczenie, będzie lepszym kandydatem, o ile jego zdolności znajdują odbicie w liczbie klientów i jakości usług. Warto też sprawdzić opinie poprzednich kursantów danej osoby. Z całą pewnością bardzo zadowolona osoba z kursu zostawiła miłą i szczerą opinię o danym szkoleniowcu, a niezadowolona dała upust swojej złości. Pamiętajmy jednak, że 1-2 negatywne opinie nie skreślają danego szkoleniowca, ponieważ łatwo w życiu znaleźć kogoś, komu nie przypadnie się do gustu. Stare przysłowie mówi, że jeszcze się taki nie urodził, który by wszystkim dogodził.

Cechy dobrego kursu groomerskiego

Cena dobrego kursu groomerskiego to ponad 3.000 zł. Czasem można trafić na promocję, gdy nagle zwalnia się miejsce, ponieważ ktoś w ostatniej chwili zrezygnował. Kursy on-line i kursy państwowe, to kursy, które niczego Cię nie nauczą. Stracisz tylko cenny czas, który mógłbyś poświęcić na rozwój salonu. Jeżeli masz status bezrobotnego, to możesz postarać się o państwową dotację na kurs groomerski.

Dobry kurs groomerski, to kurs ciągły. Nie możesz się szkolić jeden dzień w tygodniu. Zapomnij o kursie groomerskim weekendowym. Szkolenie powinno się odbywać na zasadzie intensywnej nauki przez co najmniej dwa tygodnie. Drugi tydzień powinien być już tylko praktyką. Szkolenie z przerwami wydłuża uczenie się. Zapominasz to, co było tydzień temu, przez co płacisz tyle samo lub więcej za mniej nabytych umiejętności. Mówimy oczywiście o kursach podstawowych, a nie kursach doszkalających. Można zrobić kurs fryzur azjatyckich w 1-2 dni, jeżeli mamy opanowane wszystkie podstawy. 

Przebieg kursu groomerskiego

Podczas pierwszego dnia kursu szkoleniowiec powinien przedstawić teorię jeszcze zanim w salonie pojawi się pierwszy klient. Powinien wytłumaczyć przede wszystkim:

  • różnice między nożyczkami
  • różnice między szczotkami
  • różnice między furminatorami
  • jak należy używać ostrzy
  • jak się trzyma poprawnie nożyczki
  • gdzie można zdobyć więcej wiedzy o tych przedmiotach

Na dalszym etapie kurs jest praktyką. Czynności takie jak kąpanie, wyczesywanie i suszenie powinno się wykonywać od pierwszego dnia, tak aby szkoleniowiec mógł skorygować ewentualne błędy i pokazać w jaki sposób należy wcierać szampon czy ustawiać nadmuch w suszarce ciśnieniowej. Z całą pewnością kurs, na którym tylko obserwujesz, a nie działasz, to zły kurs. Niczego się nie nauczysz, jeżeli nie będziesz samodzielnie wycinać sierści, kołtunów, czy pracować maszynką. 

Nie bój się poprosić o wytłumaczenie czegoś jak dziecku, ponieważ masz prawo nie wiedzieć totalnie nic idąc na kurs, a forma tłumaczenia w sposób najprostszy jest najbardziej skuteczna. 

Strzyżenie psów powinno się odbywać wspólnie razem z groomerem szkoleniowcem, który tłumaczy jak zrobić podstawowe fryzury u najczęściej spotykanych ras: maltańczyk, york, shih tzu czy west. Salon powinien oferować po kursie możliwość odbycia bezpłatnych, co najmniej tygodniowych praktyk, co wydłuży czas kursu i pozwoli jeszcze bardziej się poduczyć. 

Efekty kursu

Po kursie powinno się mieć opanowane podstawowe fryzury i umieć je zrobić. Powinno się również:

  • umieć rozróżniać podstawowe rasy
  • czyścić uszy, oczy, gruczoły
  • ciąć pazurki
  • wycinać sierść przy oczach oraz między opuszkami

Wiadomo, że zaraz po kursie Twoje strzyżenie nie będzie idealne i nie wszystko będzie jeszcze jasne. Nie każde narzędzie opanujesz, a czas strzyżenia jednego psa będzie dłuższy niż w przypadku zawodowca. Praktyka jest najlepszą nauką. Im więcej psów ostrzyżesz i im częściej pod okiem kogoś bardziej doświadczonego od siebie pracujesz, tym więcej doświadczenia i umiejętności nabierzesz. 

W Polsce zawód groomera nie podlega żadnym restrykcjom szkoleniowym, więc możesz otworzyć salon groomerski nie mając żadnego doświadczenia czy certyfikatu. Jednak to nie zapewni odpowiedniej praktyki, więc groomer powinien nieustannie się doszkalać. Pamiętaj, że najlepsza inwestycja, to inwestycja w samego siebie i swój rozwój. 

Jak wybrać kurs groomerski

4 myśli na “Jak wybrać kurs groomerski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry