Zawód groomer – wymagania i kompetencje

W Polsce nie ma żadnych norm prawnych, które sprawdzają kompetencje danego psiego fryzjera. Brak wymagań wobec groomera ma swoje plusy i minusy.

Groomer wymagania

Brak wymagań prawnych wobec groomerów

Dużym plusem jest brak zbędnych procedur czy decyzji osób, które mogłyby narzucać swoją wolę potencjalnym chętnym do wykonywania zawodu. Znaczna część społeczności groomerskiej nie zgadza się z filozofią Polskiego Stowarzyszenia Groomerów, które pełni funkcję reprezentacyjną naszego kraju w tym zawodzie. Mało tego, wielu groomerów nie zgodzi się również z tym, że psy należy ścinać według modelu FCI, który w różnych sytuacjach, może być dla psów krzywdzący. W związku z tym wytyczne żadnej instytucji nie są prawem i każdy groomer może ścinać psy według własnego uznania.

Minus jest taki, że można otworzyć salon bez żadnego doświadczenia czy zacząć strzyc psy bez kursu. Efekt jest taki, że brak doświadczenia odbije się na zdrowiu albo, co gorsze, życiu psa. Z całą pewnością absolutnie każdy kandydat powinien doszkolić się w kwestiach związanych z zachowaniami psów, poczytać parę mądrych książek na ten temat oraz odbyć kurs groomerski. 

Przeczytaj tutaj jak znaleźć dobry kurs groomerski.

Wymagania fizyczne i finansowe

Grooming nie jest pracą dla każdego. Nie jest to praca wysokodochodowa jak zawód informatyka czy polityka. Poza tym jest związana z żywymi stworzeniami, przez co często trzeba przedłożyć dobro żywej istoty nad zysk. Dobry groomer kocha psy i zwierzęta. Praca z nimi to dla niego przyjemność. Jest w stanie zachować cierpliwość, nawet jeżeli pies przez 2 godziny wyje na stole, a zdarzają się takie psy. 

Do tego trzeba pamiętać, że poza częścią artystyczną, jest też część fizyczna. Grooming to nie tylko maltańczyki i yorki, ale również owczarki czy labradory. Takie psy nie zawsze chętnie same wskoczą do wanny czy na stół. Podniesienie 40-50 kg może stanowić ogromny problem. Dlatego też w groomingu należy pamiętać o ćwiczeniach na wzmocnienie mięśni pleców i dbać o kręgosłup.

Przeczytaj 5 ważnych rad dla każdego groomera.

Jeżeli ktoś decyduje się na otworzenie własnego salonu, to musi dysponować odpowiednimi środkami. Sprzęt na początek można kupić za mniej niż 10 tys. zł. Do tego warto mieć dodatkowe środki na czynsz, rachunki. W pierwszych miesiącach dochód będzie niewielki, a opłaty zwykle są na tyle duże, że groomer nie jest w stanie na nie zarobić. Inwestycja w salon na ogół zwraca się po 6-12 miesiącach. W tym czasie zdarzają się słabsze miesiące i jest to zwykle październik, styczeń i luty. 

Jeżeli Cię to nie zniechęciło i wciąż myślisz o otworzeniu własnego salonu, poznaj naszą ofertę wyposażenia, wsparcia i promocji salonu.

Zawód groomer – wymagania i kompetencje

2 myśli na “Zawód groomer – wymagania i kompetencje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przewiń do góry